آموزش هوش مصنوعی

پایداری امنیت غذایی با بهره‌وری مناسب از آب و خاک

تازه ها

به گزارش چتر سبز آفرینٰ؛  صفدر نیازی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست با دبیران انجمن‌های علمی و تشکل‌های دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر ضرورت برگزاری این گونه نشست‌ها گفت: بخش اجرا باید برای تعامل و ارتباط دوسویه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی به یک ادبیات مشترک برسد.

نیازی گفت: این مساله وجود دارد که دانشگاه مدعی است بخش اجرا خواسته‌های مراکز علمی را درک نمی‌کند و باید در این خصوص دو دیدگاه فکری علم و اجرا به هم نزدیک تر شوند.

معاون آب و خاک گفت: امنیت غذایی یکی از مؤلفه‌های امنیت ملی است و امنیت غذایی مهم‌ترین وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع پایه باید برای پایداری امنیت غذایی تلاش کنیم و در این راستا باید بهره‌وری در آب و خاک را ارتقا دهیم.

نیازی با بیان اینکه راندمان آبیاری در کل کشور از ۳۵ درصد به ۴۶ درصد رسیده است، گفت: در برنامه هفتم توسعه مقرراست که ۱۵ میلیارد مترمکعب آب مصرفی بخش کشاورزی کم شود و برای رسیدن به این هدف راهی جز افزایش راندمان وجود ندارد که با احداث کانال، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و سایر عملیات آب و خاکی این امر محقق می‌شود.

وی گفت: در خاک کشاورزی هم چالش‌های زیادی وجود دارد از جمله شوری خاک، تغییر کاربری و فرسایش که باید این چالش‌ها رفع شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ضمن درخواست از دانشجویان برای درگیر شدن در چالش‌های بخش آب و خاک گفت: باید بتوانیم تعاملی ایجاد کنیم تا به کمک هم برای مملکت کاری انجام دهیم و با استفاده از کارهای پژوهشی و رساله‌های تحقیقی دانشجویان و تلفیق علم و تجربه این امر قابل تحقق است.

وی با بیان اینکه تولید محصولات کشاورزی از ۲۵ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن رسیده است، گفت: همه موفقیت‌های بخش کشاورزی مدیون علم است و ما شاکر مجموعه علمی هستیم که در خدمت تولید بوده است.

در ادامه این نشست دبیران انجمن‌های علمی رشته‌های کشاورزی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مباحث و موضوعات خود را مطرح کردند و مقرر شد برای ارتباط و اثربخشی بیشتر، این نشست‌ها نظام‌مند برگزار شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها
ذخیره‌سازی ۱۵ هزار تن سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۵ هزار تن سیب و پرتقال برای تنظیم بازار شب عید ذخیره شده است، همچنین ۱.۳ میلیون تن خرما تولید داریم که در ایام ماه رمضان عرضه می‌شود.

تازه ها
۱.۳ میلیون هکتار از گندم‌زارهای کشور زیر کشت قراردادی

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی گندم کشور تحت پوشش کشت قراردادی قرار دارد.

تازه ها
آبیاری هوشمند خانگی برای گلدانها ابداع شد

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سیستم آبیاری هوشمند خانگی و زیرسطحی صنعتی شدند که تا ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می کند.

09104915236