آموزش هوش مصنوعی

۱.۳ میلیون هکتار از گندم‌زارهای کشور زیر کشت قراردادی

تازه ها

به گزارش چتر سبز آفرینٰ؛ علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی درباره قیمت پیاز اظهار کرد: یکی از دلایلی که منجر به افزایش قیمت پیاز شد ارزان بودن پیاز در سال گذشته بود که باعث شد کشاورزان کمتر پیاز بکارند. موضوع دیگر نیز این بود که صادرات اقلام سبزی و صیفی را ممنوع نکردیم و با توجه به اختلاف قیمت ارز قسمت زیادی از پیاز صادر شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر صادرات این اقلام محدود شده است و امیدواریم در هفته آینده قیمت‌ها کاهش یابد، البته واردات هم انجام می‌شود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به وضعیت تولید گندم اشاره کرد و گفت: حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت گندم داریم که از این میزان حدود یک میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار اراضی آبی و سه میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار نیز اراضی دیم است.

او گفت: استان‌های شمالی و شمال غرب کشور مانند اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کرمانشاه و قزوین با خشکسالی بیشتری نسبت به سال‌های گذشته مواجه بودند. مابقی استان‌ها نیز نسبت به سال گذشته میزان بارش مشابه یا حتی بیشتری داشتند.

مهاجر تصریح کرد: هنوز برای پیش‌بینی تولید گندم زود است، زیرا باران‌های اردیبهشت ماه بسیار مهم است، اگر بارش خوبی در اردیبهشت داشته باشیم قطعاً امسال شرایط بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت و تولید ما نسبت به سال زراعی گذشته بیشتر خواهد شد.

به گفته وی در زمینه علوفه و جو سطح زیر کشت مناسبی داریم، بیش از دو میلیون هکتار جو کشت شده که امیدواریم بخش زیادی از نیاز دام‌ها را تأمین کند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: در خصوص محصولاتی همچون چغندرقند، پنبه و بسیاری از دانه‌های روغنی نیز امیدواریم بتوانیم سطح زیرکشت مناسبی داشته باشیم.

او یادآور شد: در مجموع با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که با آن مواجه بودیم تدارک کود به اندازه کافی انجام شده است و کشاورزان از آن استفاده کرده‌اند.

مهاجر به کشت قراردادی نیز اشاره کرد و گفت: کشت قراردادی نیز شرایط خوبی را طی کرده است و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی گندم تحت پوشش کشت قراردادی قرار گرفته که امیدواریم در سال‌های آتی با اصلاح اجرای الگوی کشت شرایط بهتری ایجاد شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با کشت دیم نیز گفت: یکی از کارهای خوبی که در کشور انجام شده بحث جهش تولید در دیمزارها است که با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اتفاقات خوبی را طی می‌کند، برنامه ما افزایش تولید تا حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار است که ۹۰ درصد آن محقق شده است.

وی افزود: اعتقاد ما بر این است که هم قیمت ارز کاهش می‌یابد و هم قیمت اقلام اساسی که مهم‌ترین نیاز روزانه مردم است کاهش پیدا خواهد کرد. هیچ کمبودی در گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی و برنج نداریم، گرانی بستگی به مسائل دیگری دارد که در حوزه کاری ما نیست.

مهاجر در پایان در پاسخ به این سوال که آیا قیمت خرید تضمینی گندم تغییر کرده است یا خیر، گفت: قیمت خرید تضمینی گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به اضافه ۱,۵۰۰ تومان جایزه است که در مجموع ۱۳ هزار تومان خواهد شد و قیمت آن تاکنون تغییری نکرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها
«کشت قراردادی» اولویتی که بدون منابع مالی اجرا نمی شود

یک کارشناس بخش کشاورزی گفت: کشت قراردادی پروژه ای ملی است که عدم موفقیت آن به پرداخت نشدن هزینه محصولات خریداری شده برمی گردد؛ از این رو انتظار است وزیر جدید متعهدانه تر عمل کند.

تازه ها
فعالیت برنامه جهانی غذا در سودان متوقف شد

به خاطر درگیری‌های داخلی در سودان برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد که فعالیتش در این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

تازه ها
دانش‌بنیان کردن بخش باغبانی کشور، عامل تحقق رشد تولید

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از مهمترین آثار بهره‌مندی از نتایج طرح‌های دانش‌بنیان، رشد تولید است که باعث رشد کشاورزی و رونق اقتصادی می‌شود.

09104915236
لوازم فیزیوتراپی نمایندگی بوش پاکدشت ورامین طراحی وب سایت تعمیر گاه شهوین خرید بلبرینگ ناچی مشاور کشاورزی بلکا شرکت تولیدی کت و شلوار زانوس طراحی فوم برادارن جعفر پور بلکا بلبرینگ آخن کلینیک خیریه تخصصی حیدریها دبیرستان نمونه شد ورامین بلبرینگ صنعتی شرکت سنگهای صنعتی پرنده طلائی لوازم یدکی بوش دوربین ویدئو کنفرانس بلبرینگ صنعتی خرید بلبرینگ بلبرینگ ناچی تیزهوشان فرزانگان ورامین هیواد فوم افزایش رنکینگ سایت رابیتس پانل باتیس فن آوری اطلاعات اطلاعات آموزش شبکه- امنیت- برنامه نویسی کارو دانش تعمیر گیربکس اتوماتیک طراحی وب سایت طراحی وب سایت سینی کابل نصاب دوربین مداربسته ورامین کرایه ماشین چابهار بلبرینگ