آموزش هوش مصنوعی

همکاری کشاورزی ایران از جنوب شرق آسیا تا افریقا

تازه ها

به گزارش چتر سبز آفرینٰ؛ در این هفته رئیس جمهوری به همراه هیأتی بلند پایه در راستای گسترش تعاملات اقتصادی و سیاسی با کشورهای آسیایی به دعوت رسمی شیء جین پینگ همتای چینی خود وارد چین شد. در این سفر سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی سیدابراهیم رئیسی را همراهی می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی بر افزایش تعداد دانشجویان چینی در ایران برای تحصیل در زمینه کشاورزی تاکید کرد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه مهمترین اصل در تولید محصولات کشاورزی رسیدن نتیجه تحقیقات علمی به مزرعه است، افزود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران دانشمندان بسیاری دارد که یافته‌های علمی آنها باید برای کشاورزان ساده‌سازی و ترجمه شود تا این یافته‌ها در مزرعه عملیاتی شود البته مروجان در مزارع به کشاورزان کمک می‌کنند.

وی با تاکید بر تعریف پروژه‌های مشترک بین دو کشور در بخش کشاورزی برای تعامل بیشتر محققان ایران و چین گفت: این پروژه‌ها می‌تواند در زمینه تولید برنج در آب شور، اصلاح نژاد و تغذیه برای تولید دام صنعتی و اصلاح بذور باشد.

مناسبت‌های مشارکت

قاسم پیشه ور، عضو اتاق اصناف کشاورزی ایران درباره مراودات کشاورزی ایران و چین گفت: چین کارهای زیادی در حوزه تولید برق، نیروگاه‌ها و زه کشی در طرح جامع کشاورزی انجام داده اند. آب‌های سطحی در شمال کشور در حال آسیب به بخش کشاورزی هستند در حالی که با استفاده از همین منابع آبی می‌توان تمام نیاز بازار برنج کشور را تأمین کرد و نیازی به واردات یک میلیون تن برنج در سال نداشته باشیم. همکاری با چین می‌تواند فرصتی برای سرمایه دار خارجی باشد تا با دانش فنی این طرح را که از پیش از انقلاب کلید خورده اما هنوز به نتیجه نرسیده را عملیاتی کند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر زعفران، کیوی و پرتقال ایران از محصولات درخواستی چین برای صادرات به این کشور است.

عنایت اله بیابانی، قائم مقام رئیس خانه کشاورز هم در این باره معتقد است: چین جمعیت بسیار زیادی دارد که تأمین مواد غذایی آنها کاری دشوار است. این بازار می‌تواند کمک کند تا مازاد محصولات کشاورزی ایران صادر شود و ارزآوری برای کشور داشته باشد. در این باره با فراهم کردن تسهیلاتی باید محصولات مازاد زراعی و باغی صادر شوند.

در ادامه کامبیز بازرگان، رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب با بیان اینکه چین در بخش کشاورزی پیشرفت‌های زیادی داشته است، عنوان کرد: چین در پژوهش‌های کشاورزی و محصولات زراعی مانند برنج و ارقام جدید این محصول، اقلام غلات، چای، کرم ابریشم و… پیشرفت‌هایی داشته است. در بحث بیابان زایی و جلوگیری از گسترش بیابان مطالعات زیادی در این کشور انجام شده که می‌تواند در کنار مطالعات پژوهشگران ایرانی بسته پیشنهادی در سطح بین المللی فراهم کند.

او ادامه داد: در معرفی ارقام جدید زراعی مانند برنجی که مناسب شرایط مناسب خاک باشد و متناسب با شرایط شوری خاک و آب امکان کاشت داشته باشد از دیگر دستاوردهای بخش کشاورزی چین است.

همکاری اقتصادی با افریقا

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با همتای زیمبابوه‌ای خود با اعلام اصول سیاست خارجی دولت مبنی بر تعامل سازنده با تمام کشورهای جهان، گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشور دوست، زیمبابوه را مورد تاکید رئیس جمهور ایران و حائز اهمیت برای کشاورزی دولت سیزدهم عنوان کرد.

وزرای کشاورزی ایران و زیمبابوه امروز در تهران پای میز مذاکره نشستند، کشت قراردادی، دانش فنی، انتقال تکنولوژی، تهاتر ظرفیت‌های تولیدی دو کشور، مکانیزاسیون کشاورزی، سموم، کود، تولید و پرورش آبزیان در قفس از جمله مسائلی بود که مورد بحث و تبادل نظر طرفین در این نشست قرار گرفت.

ساداتی نژاد در ادامه با اشاره به شیر خشک صنعتی یادآور شد: ایران از تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده این محصول است و تهران برای تأمین نیاز هراره اعلام آمادگی می‌کند. البته در کنار آن با شرکت‌های بزرگ صنایع غذایی ایران می‌توانیم نیاز ۳۰۰ هزار تنی زیمبابوه را به انواع ماکارونی و سایر اقلام غذایی تأمین کنیم.

خطر سموم و سلامت انسان

تولید و استفاده از انواع سموم در بخش کشاورزی موجب بهره برداری بیشتر از منابع خدادادی می‌شود. اما سموم پرخطر ممکن است محصولی ۲۰۰ گرمی را به ۳۰۰ گرم ارتقا دهد ولی انباشت آنها در محصولات در نهایت سلامت افراد را با خطر مواجه می‌کند.

حیدرعلی هدایتی یکی از فعالان بخش کشاورزی درباره سموم مصرفی داخل گفت: میزان سمی که باغدارها به گل درختان می‌دهند یک لیتر سم در ۲۰ لیتر آب برای یک هکتار درخت است که طبیعی نیست. کود حیوانی و مرغی باید جایگزین کودهای شیمیایی شود.

او افزود: سرطان، ناباروری و افزایش ژن‌های معیوب حاصل چنین عملکردی در بخش آفت زایی محصولات کشاورزی است در حالی که کشاورزی اصولی در کشورهای اروپایی به گونه‌ای است که سموم به گل و ساقه درختان زده می‌شود نه ریشه.

هدایتی با اشاره به واردات سموم از چین که اما و اگرهایی به لحاظ کیفیت دارند، اظهار کرد: برای بهبود بخش کشاورزی باید به سوی فناوری نوین حرکت کرد. وزارت جهاد کشاورزی در این باره مدیریت ندارد؛ کلاس ترویج می‌گذارد و آموزش ابتدایی می‌دهد. در ایران برآوردی وجود ندارد که بر اساس این مقدار مصرف کود و سم برای مثلاً باغ آلو چه میزان برداشت محصول باید داشته باشیم. در ایران این تفاوت‌ها دیده نمی‌شود.

ضرورت کد شناسه برای محصولات باغی

سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص آخرین مهلت ثبت نام محصولات باغی و جالیزی جهت اخذ کد شناسه در سامانه سماک اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه بر ضرورت تسریع در ثبت نام و درخواست دریافت کد شناسه همه بهره برداران واحدهای تولیدی (باغات، مزارع و گلخانه‌ها) تاکید شده است و عدم ثبت نام به موقع در سامانه سماک با رعایت الزامات اعلام شده سبب عدم اخذ گواهی ارتقا سلامت، از آخر شهریور ۱۴۰۲ محصولات مذکور مورد تأیید این سازمان قرار نخواهد گرفت.

با توجه به اینکه مرحله داشت باغات و مصرف سموم و کودهای شیمیایی حداقل از اواسط اسفند شروع می‌شود آخرین مهلت ثبت نام برای محصولات باغی (کیوی، انگور سیب، درختی، خرما، مرکبات، پسته، انار) که در سامانه بارگذاری شده است تا ۱۵ اسفند سال جاری تعیین شده و تا این تاریخ باید قرارداد متقاضی و مسئول فنی منعقد و در سامانه بارگذاری شده باشد و بعد از این تاریخ ثبت نام در سامانه سماک برای این محصولات در سال زراعی جاری امکان پذیر نخواهد بود. همچنین گفتنی است برای محصولات جالیزی (گلخانه‌ای – زراعی) چون زمان کشت در مناطق مختلف کشور متفاوت بوده متقاضیان دریافت شماره شناسه (QR code) باید قبل از کشت در سامانه سماک ثبت نام کنند و فقط زمانی برای این محصولات کد شناسه صادر خواهد شد که حداقل دو ماه از تاریخ عقد قرارداد متقاضی و مسئول فنی گذشته باشد. تمام تولید کنندگان محصولات جالیزی (خیار، گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل دلمه‌ای و کرفس) بارگذاری شده در سامانه ارتقا سلامت محصولات گیاهی بنا به زمان کشت منطقه خود باید طوری هماهنگی کنند که به موقع در سامانه سماک ثبت نام و مراحل نظارت را به اتمام رساند و زمان حداقل اعلام شده را رعایت کرده باشند.

کالای اساسی و بازار آن

لوبیا سفید در مدت یک هفته ۸.۶۲ درصد و نخود ۳.۵۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. این در حالی است که در کمتر از یک ماه لوبیا سفید ۱۶.۶۷ درصد و نخود ۹.۲۶ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی با اجرای طرح «فجر تا فطر» اعلام کرد: ۳۴ قلم کالا که جز کالاهای اساسی و مصرفی مردم است، با تخفیف ۱۰ تا ۲۵ درصد عرضه می‌شود تا بازار مصرف در ایام عید و ماه مبارک رمضان با آرامش و قیمت‌های متعادل همراه باشد.

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم تاکید کرد: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر کشور، ۳۴ قلم کالای اساسی با تخفیفات ویژه به فروش می‌رسد. در این باره فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ۹ هزار و ۵۰۰ واحد فروشگاهی در سراسر کشور، کالاهای اساسی و سایر ملزومات مردم را عرضه و توزیع می‌کنند. در این فهرست می‌توان به برنج خارجی و داخلی، گوشت قرمز و مرغ منجمد، لبنیات و حبوبات اشاره کرد.

نکاتی درباره روغن‌ها

عضو هیأت مدیره انجمن صنفی روغن نباتی کشور در پاسخ به این پرسش که چه روغنی برای مصارف خانگی بهتر است، گفت: در این باره باید مصرف و کاربرد در نظر گرفته شده و روغن مورد نیاز انتخاب شود. مثلاً موارد مصرف روغن زیتون فرابکر و بکر با حرارت کم قابلیت استفاده دارند. در واقع روغن‌های پالایش و تصفیه شده مانند روغن زیتون و کنجد با دمای پایین برای تف دادن و سرخ کردن سطحی مواد خوراکی قابل استفاده هستند.

تیمور محمدی گفت: روغن به تنهایی سلامتی را تضمین نمی‌کند بلکه نحوه استفاده از آن با توجه به موارد مصرف و انتخاب مناسب روغن دارای اهمیت بسیاری است. بنابراین در مواردی که قرار است محصول خوراکی در روغن سرخ شود باید فقط از روغن‌ها مخصوص سرخ کردن استفاده شود. استفاده از روغن‌های مایع مانند سویا، کلزا و آفتابگردان برای سرخ کردن با دمای پایین و مدت کوتاه قابل استفاده است اما توصیه نمی‌شود.

محمدی عنوان کرد: روغن‌های نیمه جامد، کره و روغن حیوانی مانند پی و دنبه هم به شرط نرسیدن به نقطه دود روغن‌های مفیدی می‌توانند باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها
«کشت قراردادی» اولویتی که بدون منابع مالی اجرا نمی شود

یک کارشناس بخش کشاورزی گفت: کشت قراردادی پروژه ای ملی است که عدم موفقیت آن به پرداخت نشدن هزینه محصولات خریداری شده برمی گردد؛ از این رو انتظار است وزیر جدید متعهدانه تر عمل کند.

تازه ها
فعالیت برنامه جهانی غذا در سودان متوقف شد

به خاطر درگیری‌های داخلی در سودان برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد که فعالیتش در این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

تازه ها
دانش‌بنیان کردن بخش باغبانی کشور، عامل تحقق رشد تولید

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از مهمترین آثار بهره‌مندی از نتایج طرح‌های دانش‌بنیان، رشد تولید است که باعث رشد کشاورزی و رونق اقتصادی می‌شود.

09104915236
لوازم فیزیوتراپی نمایندگی بوش پاکدشت ورامین طراحی وب سایت تعمیر گاه شهوین خرید بلبرینگ ناچی مشاور کشاورزی بلکا شرکت تولیدی کت و شلوار زانوس طراحی فوم برادارن جعفر پور بلکا بلبرینگ آخن کلینیک خیریه تخصصی حیدریها دبیرستان نمونه شد ورامین بلبرینگ صنعتی شرکت سنگهای صنعتی پرنده طلائی لوازم یدکی بوش دوربین ویدئو کنفرانس بلبرینگ صنعتی خرید بلبرینگ بلبرینگ ناچی تیزهوشان فرزانگان ورامین هیواد فوم افزایش رنکینگ سایت رابیتس پانل باتیس فن آوری اطلاعات اطلاعات آموزش شبکه- امنیت- برنامه نویسی کارو دانش تعمیر گیربکس اتوماتیک طراحی وب سایت طراحی وب سایت سینی کابل نصاب دوربین مداربسته ورامین کرایه ماشین چابهار بلبرینگ